W Krakowie powstaną gondole?!

Rewolucyjny pomysł na odkorkowanie Krakowa! Proponuję, by mieszkańców woziła kolejka gondolowa! Pierwsza trasa miałaby kursować sprzed dawnego hotelu Cracovia do ZOO w Lasku Wolskim. „To pomoże rozładować ruch w tej części miasta” – to moje słowa, ale też obietnica, którą chcę spełnić, inicjując dyskusje na temat innych możliwych linii.

Kolej linowa jest rozwiązaniem nowoczesnym, ekologicznym, wygodnym, komfortowym, szybkim, cichym, atrakcyjnym, bezpiecznym i przede wszystkim niezależnym od ruchu ulicznego. Widzę, jak na początek, gondola mogłaby ułatwić dojazd z okolic Błoń do ZOO. Obecna jedna droga dojazdowa jest wiecznie zakorkowana, a rodzice, często odwiedzający ZOO z dziećmi, marnują czas na parkingu. Kolejka linowa mogłaby zapewnić szybszą i sprawniejszą alternatywę podróży.

Inspiracją dla nas może być fakt, że idea kolejki gondolowej nie jest nowa. Już w 2000 roku miasto rozważało jej budowę, a koncepcję opracowali specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej. Niestety, projekt ten nie został wówczas zrealizowany. Tymczasem kolejki linowe z powodzeniem działają w wielu miastach na świecie, od Narvika w Norwegii, przez Brest we Francji, po Vadistanbul w Turcji.

Jak podkreślił Daniel Fässer ze szwajcarskiej firmy Bartholet Maschinenbau AG, „kolej gondolowa może być z powodzeniem stosowana także w dużych metropoliach jako najlepszy środek transportu w środowisku miejskim”. Ta myśl jest dla mnie kluczowa, kiedy rozważam wprowadzenie takiego środka transportu w Krakowie.

Podczas realizacji tego projektu, niezwykle ważne jest dla mnie, by nie obciążać finansowo mieszkańców naszego miasta. Jestem przekonana, że uda się pozyskać niezbędne środki z Unii Europejskiej oraz innych źródeł dotacji zewnętrznych. Wierzę, że wspólnie możemy sprawić, by Kraków stał się jeszcze bardziej nowoczesny i przyjazny zarówno dla jego mieszkańców, jak i turystów.